Please follow & like us :)

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram

Blog kulinarny

Kokosowy pudding z tapioki z owocami leśnymi i orzechami

Kokosowy pudding z tapioki z owocami leśnymi i orzechami

Witam,

dziś przedstawiam Wam przepis na słodki podwieczorek bądź drugie śniadanie 🙂 Głównym składnikiem deseru jest tapioka, czyli produkt skrobiowy występujący w postaci różnej wielkości perłowych kuleczek, powstający dzięki mieleniu manioku. Tapioka jest w głównej mierze źródłem węglowodanów oraz jest produktem bezglutenowym. Jej neutralny smak pozwala na swobodne łączenie jej z innymi produktami.

Składniki:

 • 1/2 szklanki kuleczek tapioki (do kupienia w większych hipermarketach, ja kupiłam w Carrefour)
 • 400 ml mleka krowiego
 • 400 mleczka kokosowego
 • 50 g wiórków kokosowych
 • około 200 g owoców leśnych mrożonych (oczywiście można również użyć dowolnych owoców świeżych lub mrożonych, najlepiej jednak aby nie były one bardzo słodkie)
 • około 30 g syropu z tapioki (do kupienia m. in. w Rossmanie, ewentualnie można zamienić na miód, stewię lub inny środek słodzący)
 • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (opcjonalnie)
 • ok. 50 g mieszanki różnych orzechów (włoskie, nerkowce, laskowe)

Przygotowanie:

 1. Przygotowujemy 2 garnki, jeden średniej wielkości i jeden mniejszy
 2. W garnku średniej wielkości zagotowujemy wspólnie mleko krowie razem z mleczkiem kokosowym (około 7-8 minut)
 3. Do gorących mlek dosypujemy kuleczki tapioki, gotujemy około 40 minut na wolnym „ogniu”, od czasu do czasu mieszając i kontrolując zawartość płynu w garnku
 4. Po około 35 minutach próbujemy jednej kuleczki tapioki i sprawdzamy czy jest już miękka, jeśli tak to do garnka dorzucamy 50 g wiórków kokosowych (około 5 łyżek) oraz 15 g syropu z tapioki (około 1 łyżka) i energicznie mieszamy. Jeśli kuleczki jeszcze są twarde, gotujemy kolejne kilka minut
 5. Masa po dorzuceniu wiórków kokosowych powinna lekko zgęstnieć, taką masę odstawiamy z „ognia” i studzimy
 6. W międzyczasie w małym garnuszku rozmrażamy owoce leśne, najlepiej bez przykrycia aby nadmiar wody wygotował się. Jednak jeśli owoce będą zbyt płynne możemy je lekko zagęścić mąką ziemniaczaną (1 łyżeczka rozpuszczona w połowie szklanki zimnej wody)
 7. Do owoców dodajemy również 1 łyżkę syropu z tapioki, chwilę zagotowujemy i odstawiamy do ostudzenia
 8. Orzechy rozdrabniamy nożem lub w chowamy je do foliowej torebki i rozdrabniamy przy pomocy wałka kuchennego
 9. Deser podajemy na ciepło lub zimno, najlepiej tworząc naprzemienne warstwy z puddingu, owoców i orzechów

Przygotowanie Thermomix:

 1. Do misy Tm dolewamy mleko krowie i mleczko kokosowe, podgrzewamy – 8 minut, temp. 110 stopni, obroty 1 (bez miarki na górze)
 2. Kiedy mleka się zagotują dorzucamy kuleczki tapioki, gotujemy – 40 minut, temp. 105 stopni, obroty 1 (z koszyczkiem na górze)
 3. Pod koniec gotowania (w około 35 minucie) do misy dorzucamy 50 g wiórków kokosowych i 15 g syropu z tapioki, mieszamy przez chwilę na obrotach 1,5 i odstawiamy do ostudzenia
 4. Jeśli macie ochotę możecie przerzucić pudding z tapioki do miski, umyć misę TM i zrobić w niej owoce. Ja jednak wolałam do przyrządzenia owoców użyć małego garnka: owoce przerzucamy do małego garnuszka i gotujemy przez koło 15 minut bez przykrycia. Jeśli owoce zgęstnieją, dodajemy do nich około 1 łyżkę syropu z tapioki i mieszamy, następnie odstawiamy do ostudzenia. Jednak jeśli owoce będą zbyt płynne możemy je lekko zagęścić mąką ziemniaczaną (1 łyżeczka rozpuszczona w połowie szklanki zimnej wody)
 5. Orzechy również możemy rozdrobnić w misie TM, po przełożeniu masy tapiokowej i umyciu. Ja w tym przypadku użyłam foliowej torebki i wałka kuchennego (ewentualnie można zrobić to nożem)
 6. Deser podajemy na ciepło lub zimno, najlepiej tworząc naprzemienne warstwy z puddingu, owoców i orzechów

Moi drodzy, deser ten mimo wszystko jest deserem kalorycznym i należ być tego świadomym 🙂 Oczywiście jak najbardziej można go zjeść na diecie redukcyjnej, jednak należy wiedzieć ile 🙂

Według mnie porcja dla 1 osoby to pół takiego „słoiczka”/opakowania (i u wierzcie mi, że właśnie taka porcja nie dość, że smakuje i syci to nie spowoduje efektu nadmiernego przejedzenia się)

Porcja ta, czyli 1/2 słoiczka/opakowania jak na zdjęciu posiada około 475-480 kcal

(zostało mi około 5-6 łyżek puddingu, który odjęłam od obliczeń, ale…… jeśli wykorzystacie całość masy tapiokowej, owoców i orzechów to 1 porcja czyli 1/4 deseru z całości przygotowanych składników będzie miała już około 540 kcal)

Aby zmniejszyć kaloryczność takiego deseru można zamienić całość mleka na mleko krowie czyli użyć go w ilości 800 ml i zmniejszyć bądź wyeliminować dodatek orzechów 🙂

Pamiętajmy zawsze i wszędzie, że wszystko jedzone z umiarem sprzyja naszemu zdrowiu i warto próbować nowych rzeczy, o ile znamy granicę i wiemy kiedy powiedzieć stop 🙂

Podsyłam także link do mojej poprzedniej propozycji czyli Czekoladowego puddingu z tapioki z bananem

Smacznego !Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *