Please follow & like us :)

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram

Blog kulinarny

Alergia na białko mleka krowiego u dziecka – rozpoznanie i postępowanie

Alergia na białko mleka krowiego u dziecka – rozpoznanie i postępowanie

Alergia na białko mleka krowiego – jak sobie z nią poradzić ?

Najczęstszą alergią pokarmową u dzieci w wieku żłobkowym jest niewątpliwie alergia na białka mleka krowiego (ABMK). Może się ona objawiać wysypkami, bólami brzucha, wzdęciami, kaszlem, katarem, zaparciami, a nawet może być przyczyną ograniczonego rozwoju fizycznego i psychicznego. Alergia na białka mleka krowiego (znana również jako skaza białkowa) jest najczęściej występującą postacią alergii pokarmowej i według statystyk występuje u 1 na 14 dzieci w wieku do 3 lat.


Alergia a nietolerancja pokarmowa 

Zanim przejdziemy do samej ABMK, warto w tym miejscu wyjaśnić w jaki sposób różnicuje się nadwrażliwości pokarmowe.

Alergią pokarmową nazywamy nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmów, przebiegającą z wytworzeniem przeciwciał klasy IgE (częstsza) lub IgG (rzadsza):

 • IgE – typowa, główna reakcja alergiczna, w której objawy mogą występować już po chwili od zetknięcia się z alergenem. Reakcja przebiegająca z udziałem przeciwciał klasy IgE daje typowe, wczesne objawy alergii takie jak wysypka, ból brzucha, nudności i inne. Dzięki temu łatwiej można ocenić, na który produkt rozwinęła się alergia pokarmowa;
 • IgG – reakcja zdecydowanie rzadziej występująca. Objawy w tym typie reakcji alergicznej mogą pojawić się nawet do 96 godzin po spożyciu alergenu, co znamiennie utrudnia ocenę, który z produktów wywołał objawy.

Nietolerancja pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu na wybrany składnik pokarmu, w której nie następuje wytworzenie przeciwciał. Nietolerancja związana jest z brakiem lub niskim poziomem enzymu, rozkładającego dany składnik żywności, np. w przypadku nietolerancji laktozy, stwierdza się brak lub niskie stężenie enzymu laktazy, który rozkłada cukier mleczny do monosacharydów (glukozy i galaktozy)


Najczęstsze objawy AMBK ze strony różnych układów


Rodzaje białek mleka krowiego

Jak sama nazwa wskazuje przyczyną ABMK jest białko pochodzenia krowiego. Reakcję alergiczną powodują zazwyczaj 2 rodzaje białek:

 • Kazeina – (stanowi 80% puli białek mleka krowiego) wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia objawów po spożyciu mleka i produktów mlecznych pod każdą postacią (świeże i gotowane) oraz produktów spożywczych zawierających kazeinę jako dodatek 

 • Białka serwatkowe (alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, BSA, laktoferyna, stanowią łącznie 20% puli białek mleka krowiego) – wskazuje na wysokie ryzyko wystąpienia objawów po spożyciu świeżego mleka i niegotowanych produktów mlecznych. Możliwa tolerancja na gotowane mleko i przetworzone termicznie produkty mleczne. W przypadku uczulenia na BSA istnieje ryzyko rozwoju alergii na wołowinę i cielęcinę


Jakie produkty zawierają alergizujące białka ?

 1. Mleka modyfikowane na bazie kazeiny lub białek serwatkowych (standardowe, zawierające białko w postaci polipeptydów)
 2. Mleko krowie oraz mleka innych zwierząt parzystokopytnych (kozie, owcze – ze względu na bliskie podobieństwo do białek mleka krowiego może nastąpić reakcja krzyżowa)
 3. Przetwory mleczne (sery, kefiry, jogurty, maślanki, masło, śmietana)
 4. Wszystkie produkty zawierające mleko lub jego przetwory takie jak: naleśniki, budynie, kluski, bułeczki maślane, ciasta z dodatkiem mleka czy masła, kaszki mleczne, podroby, napoje mleczne dla dzieci, czekolada, wołowina i cielęcina i inne. Wiele produktów, których nie podejrzewa się o dodatek białek mleka krowiego, właśnie je zawierają (np. przetwory mięsne)


O czym należy pamiętać ?

Eliminując z diety dziecka mleko i jego przetwory, jednocześnie zabieramy możliwość dostarczenia z nich dużej ilości wapnia i białka zwierzęcego. Pierwszy z nich – wapń, ogrywa niezwykle ważną rolę w procesie przyrastania masy kostnej, odpowiedzialny jest również za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, ma duże znaczenie w procesie krzepnięcia krwi oraz spełnia szereg innych funkcji. Białko z kolei jest głównym elementem budulcowym tkanek, jest również składnikiem hormonów i enzymów trawiennych 

Co więc podawać jako zamienniki mleka i produktów mlecznych?

 • Mięso, ryby, jaja – będą dobrym zamiennikiem jeśli chodzi o podaż pełnowartościowego* białka
 • Napoje roślinne ale tylko te wzbogacane w wapń – potocznie nazywane „mleka” roślinne takie jak sojowe, orkiszowe, kokosowe, jaglane i inne, naturalnie nie są bogate w ten składnik. Aby mogły stać się zamiennikami mleka, należy sprawdzić czy producent wzbogacił je w wapń
 • Zielone warzywa takie jak brokuły, sałaty, kapusta, brukselka, szpinak są roślinami bogatymi w wapń i należy zadbać aby często pojawiały się w jadłospisie dziecka (dodatkowo dostarczą też innych cennych składników takich jak np. kwas foliowy)
 • Owoce suszone – morele, śliwki, daktyle i inne (z nich najwięcej wapnia mają figi)
 • Nasiona, pestki i orzechy – one również zawierają wapń
 • Rośliny strączkowe – soja, groch, fasola, ciecierzyca, soczewica będą źródłem wapnia ale również pełnowartościowego białka
 • Mleka modyfikowane o znacznym hydrolizy białka oraz mieszanki elementarne – będą źródłem białka jak również wapnia

*pełnowartościowe białko to te, które zawiera wszystkie rodzaje aminokwasów egzogennych (takich, których organizm ludzki nie potrafi wyprodukować i musi dostarczyć je z żywności), w stopniu pozwalającym na ich wykorzystanie w organizmie. Takie białko zawierają wszystkie białka pochodzenia zwierzęcego, z kolei białka pochodzenia roślinnego zawierają niepełny „wachlarz” tych aminokwasów i nazywane są białkami niepełnowartościowymi. Wyjątkiem są rośliny strączkowe, zwierają one białko pełnowartościowe (takie samo jak zwierzęce). 


Jak dobrać mieszankę mleczną dla dziecka z ABMK ?

Przede wszystkim dobór każdej mieszanki specjalistycznej należy skonsultować z lekarzem pediatrą i/lub alergologiem, lecz warto posiadać podstawową wiedzę na ich temat.

Dobierając mleko modyfikowane początkowe (do 6 miesiąca życia – oznaczane na mieszankach jako 1) czy następne (po 6 miesiącu życia – oznaczane jako 2,3,4) należy dostosować typ mieszanki mlecznej do stopnia zaawansowania alergii:

 1. Przy braku stwierdzonej alergii ale występującym dużym ryzyku ABMK (oboje lub jeden z rodziców cierpi na alergie/alergia często występuje w rodzinie) – należy wybrać mieszankę o niskim stopniu hydrolizy białek (białko pocięte jest na krótkie łańcuchy polipeptydowe) np.
  • Bebiko HA 1, Bebiko HA 2
  • Bebilon HA 1, Bebilon HA 1
  • Enfamil HA
  • Humana HA 1, Humana HA 2
  • Nan HA 1, Nan HA 2, Nan HA Sensitive
 1. Przy występującej ABMK należy wybierać preparaty o znacznym stopniu hydrolizy białek (białko pocięte jest na di- i tri- peptydy) takie jak:
  • Bebilon pepti 1 lub 2
  • Bebilon pepti MCT
  • Nutramigen 1,2 LGG
  • Pregestimil
 2. Przy występującej silnej ABMK, w której preparaty o średnim stopniu hydrolizy nie sprawdzają się, należy sięgnąć po tak zwane mieszanki elementarne (białko występuje tu w postaci aminokwasów). Obecnie na rynku można nabyć takie mieszanki elementarne jak:
  • Nutramigen Puramino
  • Bebilon NeoCate
  • EleCare

U dzieci powyżej 6 miesiąca życia można stosować także preparaty sojowe takie jak: Alsoy, Bebiko sojowe, Bebiko sojowe 2R, Bebilon sojowy 1, Bebilon sojowy 2, Humana SL, Isomil, Prosobee 1, Prosobee 2Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *